KAPLICA
POD WEZWANIEM IMIENIA MARYI
W RUDNIKU


Rudnik malownicza wieś, wieś o wyjątkowej energii w zasobach ludzkich, położona na terenie gminy Hażlach. Korzeniami sięga granic księstwa cieszyńskiego. Od 1616 roku, to jest od chwili zakupu Rudnika przez Larischównę-Wilczkową dzieli Rudnik losy z Kończycami. 

Według austriackiego spisu ludności z 1900 roku w Rudniku, będącego częścią Kończyc Wielkich, mieszkało 304 osób, z czego prawie wszyscy byli katolikami (98,7%). Gorliwość i ofiarność mieszkańców sprawiła, że w 1900 roku, po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia z Kurii Biskupiej, wykonano plan i przy pomocy prawie wszystkich mieszkańców Rudnika wystawiono maleńki kościółek - kaplicę, która we wrześniu 1908 została poświęcona wezwaniu „ Imienia Maryi”. W czasie II wojny światowej kaplica uległa poważnemu uszkodzeniu. Rudniczanie wdzięczni Bogu za ocalenie życia za sprawą proboszcza ks.Józefa Steca wyremontowali i przywrócili do użytku kaplicę , a za czasów ks.proboszcza Józefa Adamczyka dobudowano do kaplicy „przybudówkę” w której mieści się zakrystia a nad nią chór. Za obecnego proboszcza ks. Andrzeja Wieliczki kaplica przeszła kolejne znaczące inwestycje modernizacyjne, zarówno wewnątrz kaplicy jak i na zewnątrz. 

Przykładem niezwykłej samoorganizacji mieszkańców i ich oddania w pracy dla dobra wspólnego jest to, ze mieszkańcy utrzymują publiczną szkołę w tak małej miejscowości, prowadzoną przez stowarzyszenie, a także swój czas poświęcają dla rozwoju klubu sportowego i OSP”. 

Warto nawiedzić maleńki kościółek w Rudniku, spotkać się z ludźmi, których cechuje poczucie godności osobistej, znajomość wartości ludzkiej pracy, spotkać się z ludźmi o głębokiej religijności, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Warto wziąć udział w uroczystości odpustowej (niedziela po 12 września)i przeżyć autentyczną duchową radość dziecka Bożego. Wyjątkową atmosferę tworzy wyposażenie wnętrza kaplicy - obrazy: Miłosierdzia Bożego, Świętej Rodziny, Matki Bożej Częstochowskiej, św. Barbary, Drogi Krzyżowej , figury: Najświętszego Serca Jezusowego, Niepokalanego Serca Maryi oraz witraże: bł. Jana Pawła II w wizerunku na Kaplicówce w Skoczowie, św. Barbary, rozeta nad drzwiami.