KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM
ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA W KOŃCZYCAH WIELKICH
W niedużej wsi, położonej na Wysoczyźnie Kończyckiej na Śląsku Cieszyńskim, na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, jest największym kościołem drewnianym na Pogórzu Śląskim, a jego wieża uznawana za najbardziej strzelistą w całych Beskidach.
W tym pięknym kościele, zawsze pod wezwaniem św. Michała Archanioła, ogniskowało się życie religijne parafii.
Obecny kościół musiał mieć jednego lub więcej, również drewnianych, poprzedników. Już bowiem w 1335 roku parafia w Kończycach Wielkich była po raz pierwszy wzmiankowana, w spisie nuncjusza papieskiego Gerharda, który wymieniał także inne parafie dekanatu cieszyńskiego, odprowadzające świętopietrze. ( Do parafii należały również wioski: Rudnik, Kaczyce i Hażlach. ) Początkowo była to wspólna parafia z Kończynami Małymi; podział na oddzielne parafie nastąpił w 1388 roku.
Kościół zawdzięcza swoje powstanie niezwykłej ofiarności wielkokończyckiego rodaka, proboszcza od 1749 roku, księdza Szymona Świeżego, pochowanego przez wdzięcznych parafian w tej świątyni. („Zakupił on dużo pola i drzewa dla parafii, przez co dostarczył także drzewa na budowę”, zanotowały dokumenty.)
Swoją zaś okazałą formę architektoniczną uzyskała świątynia dzięki niezwykłej metodzie jej powstawania. W trakcie budowy po-przedni kościół znajdował się wewnątrz nowej konstrukcji drewnianej. W starym budynku odbywały się nabożeństwa aż do momentu rozbiórki, po zadaszeniu nowego kościoła. Budowę zakończono w 1777 roku, a okazałą wieżę drewnianą w 1751 roku.
W okresie reformacyjnym, gdy miejscowa ludność w znacznej mierze przyjęła luteranizm, kościół został przejęty przez ewangelików, co trwało do 1654 roku.
W 1884 roku świątynię gruntownie odnowiono i wyremontowano, wewnątrz wymalowano nowe polichromie.
Kościół jest jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium. Kwadratowa wieża o pochyłych ścianach ma w przyziemiu kruchtę. Wnętrze jest piękne barokowe, ale skromne. Ołtarz główny przedstawia patrona świątyni, św. Michała Archanioła i umieszczone są w nim rzeźby św. Jana Nepomucena i nieznanego biskupa.
W dwu bocznych ołtarzach znajdują figury aniołów, zaś w lewym także rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba przy chrzcielnicy pokazuje św. Jana Chrzciciela, udzielającego chrztu Chrystusowi.